Competition Schedules

 

July 2020
From To Event Location Centre
04 04 Nelson Members Day Nelson Marlborough / Nelson Centre
04 04 Ashburton Highland Competition Canterbury / West Coast Centre
04 04 Tauranga Performing Arts competition Tauranga South Auckland Centre
12 12 Thistle Caledonian Society competition Whakarongo School, Palmerston North Wellington Centre
18 18 Restricted Day competition Sacred Heart School Hall, Invercargill Southland Centre
18 18 North Otago dancing competition St Paul's Church, Oamaru Otago Centre
25 25 Balmoral Club Restricted Day Canterbury / West Coast Centre
25 25 Ashburton competition Ashburton Canterbury / West Coast Centre

 

August 2020
From To Event Location Centre
01 01 Upper Hutt competition Hutt Central School Wellington Centre
01 01 Auckland Centre Championship competition Blockhouse Bay Primary Auckland Centre
01 01 Timaru Championships competition Timaru Boys' High School South Canterbury Centre
08 08 Caledonian Society Members Competition Caledonian Hall, Wigram Canterbury / West Coast Centre
08 08 Mosgiel competition Fairfield Community Hall, Dunedin Otago Centre
09 09 Spring Day Blenheim Marlborough / Nelson Centre
09 09 Manawatu Teachers & Judges competition Speirs Centre, Palmerston North Wellington Centre
15 15 PB&EC competition Gisborne Intermediate Hall Poverty Bay / East Coast Centre
15 15 CWCC competition St Bede's College Performing Arts Theatre Canterbury / West Coast Centre
16 16 Nelson Competition Society Day Nelson Marlborough / Nelson Centre
22 22 Waimate competition Wellington Centre
22 22 Scottish Society Dance Class competition Scottish Society Hall, Christchurch Canterbury / West Coast Centre
22 22 Auckland Centre Piping competition Howick, Auckland Auckland Centre
29 29 Balmoral Club competition St Bede's College, Christchurch Canterbury / West Coast Centre
29 29 Freedom Fling competition Dunedin Otago Centre

 

September 2020
From To Event Location Centre
25 02 Marlborough Performing Arts Blenheim Marlborough / Nelson Centre
25 26 CWCC committee competition Canterbury / West Coast Centre
26 26 Te Awamutu competition Te Awamutu South Auckland Centre
26 26 Feilding competition Feilding Wellington Centre

 

October 2020
From To Event Location Centre
01 04 New Zealand Championships U16, U18, 18 & Over Blenheim Marlborough / Nelson Centre
03 03 Marlborough/Nelson Young Piper of the Year Nelson Marlborough / Nelson Centre
03 03 Feilding Caledonian Society Wellington Centre
11 11 Merit Award Day Auckland Centre
17 17 Ellesmere A&P Show Canterbury / West Coast Centre
17 17 Gisborne A&P Show Gisborne A&P Showgrounds Poverty Bay / East Coast Centre
24 24 HPS Solo Piping competition Canterbury / West Coast Centre
31 31 Ashburton A&P Show Canterbury / West Coast Centre

 

November 2020
From To Event Location Centre
01 01 T&J Junior Day Auckland Centre
07 07 Upper Hutt Highland Gathering Wellington Centre
07 07 Get to the Point Wellington Centre
07 07 Hororata Highland Games Canterbury / West Coast Centre
14 14 Greymouth Competition Society Canterbury / West Coast Centre
21 21 Nelson A&P Show Nelson Marlborough / Nelson Centre
22 22 Horowhenua Scottish Society Wellington Centre
28 28 Temuka competition Wellington Centre
28 28 Rangiora North A&P Show Canterbury / West Coast Centre
28 28 PB&EC competition Gisborne A&P Showgrounds Poverty Bay / East Coast Centre

 

December 2020
From To Event Location Centre
05 05 Caledonian Society Square Day Canterbury / West Coast Centre
05 05 Caledonian Victoria Square Day Canterbury / West Coast Centre
05 05 Heretaunga Thistle Club Clive School, Clive, Hastings Hawkes Bay Centre
06 06 Motueka A&P Show Motueka Marlborough / Nelson Centre
12 12 Thistle Caledonian Society Square Day Wellington Centre
12 12 Balmoral Restricted competition Christchurch Canterbury / West Coast Centre

 

January 2021
From To Event Location Centre
30 30 Waimate Caledonian Competition South Canterbury Centre
30 30 Turakina Highland Games Turakina Wellington Centre