Hawkes Bay Easter Highland Games
Event Dates : Mar. 31 - Apr. 1, 2018 8:30am
Centre : Hawkes Bay Centre
Location : Lindisfarne College
Solo Piping MSR Tunes (70 KB)
Solo Piping Piobaireachd Tune (144 KB)
Solo Piping Entry Form (109 KB)
Solo Piping Schedule (487 KB)
Highland Dancing Entry Form (80 KB)
Highland Dancing Schedule (266 KB)
Results
Piping Results:
Results from the 2018 HB Easter Highland Games - PIPING: | ||||
Held at the Lindisfarne College | ||||
Adjudicators for the weekend | ||||
Mr Bain McGregor, Mr Iain Hines, Mr Brian Swatilla, | ||||
Mr Nigel Foster, Mr Lance Turnbull, Mr Barry Brougham | ||||
Mr Revel MacIntyre | ||||
1st | 2nd | 3rd | 4th | |
Gold Clasp Piobaireachd | Stuart Easton | Brendon Eade | George Mason | |
Under 21 New Zealand Championship Piobaireachd | Campbell Wilson | Anna Smart | Louis Newman | Sebastian George |
60th Gold Medal Piobaireachd | Liam Kernaghan | Anna Smart | Sebastian George | |
NZC Open Piobaireachd | Breadon Eade | Struart Easton | Marion Horsburgh | Liam Kernaghan |
A Grade Events | ||||
HB Championship 6/8 March | Stuart Easton | Greg Wilson | Stewart McKenzie | Brendon Eade |
NZC Open 2/4 March | Marion Horsburgh | Stuart Easton | Brendon Eade | Liam Kernaghan |
The Lindisfarne Dirk and Sgian Dubh Double MSR | Liam Kernaghan | Stuart Easton | Brendon Eade | Greg Wilson |
B Grade Events | ||||
Hawkes Bay Championship 6/8 March | Harrison Allen | Jordan Johnston | Campbell Wilson | |
Strathspey & Reel | Sebastian George | Cameron McKean | Anna Smart | |
Hawkes Bay Championship Hornpipe & Jig | Anna Smart | Hamish Reade | James Wansink | |
C Grade | ||||
Novice Slow March | Archie Mawley | Ali Kotze | Paige McSloy | |
C Grade HB Championship Strathspey & Reel | William McArthur | Mackenzie Loudon | Matt Cresswell | |
D Grade 2/4 March | Marco Davis | Scott Orange | Morgan Awatere-Madden | |
C Grade 6/8 March | Alexander Neilsen | Matt Cresswell | Lachlan McKean | |
Premier Events | ||||
SUNDAY | ||||
D Grade Piobaireachd | Denver Keene | Morgan Awatere-Madden | Marco Davis | |
Novice Piobaireachd | Morgan Awatere-Madden | Heath Awatere-Madden | Jamie Tabuteau | |
12th Silver Medal Piobaireachd | Campbell Wilson | Lewis MacDonald | Stella Dobbs | Louis Davis |
6th Bronze Medal Piobaireachd | Matt Cresswell | Joshua Buckton | Seumas Eade | Lachlan McKean |
A Grade | ||||
NZ Championship Open Strathspey and Reel | Stuart Easton | Greg Wilson | Brendan Eade | Liam Kernaghan |
NZ Championship Open Hornpipe & Jig | Stuart Easton | Liam Kernaghan | Greg Wilson | Brendan Eade |
B Grade | ||||
2/4 March | Martin McPhee | Jordan Johnston | Callum Carn | |
U 21 Srathspey & Reel | Campbell Wilson | Louis Davis | Sebasian Geroge | Louis Newman |
HB Championship March Strathspey & Reel | Sebasian George | Jordan Johnston | Cameron McKean | |
Medley | Chabb Chia | Jordan Johnston | Lewis McDonald | |
C Grade | ||||
Novice March (2/4, 3/4, 4/4) | Ali Kotze | Paige McSloy | Archie Mawley | |
C Grade 2/4 March | Lachlan McKean | William McArthur | Angus Wilton | |
D Grade Slow March | Marco Davis | Morgan Awatere-Madden | Scott Orange | |
D Grade HB Championship Strathspey & Reel | Angus Wilton | Mackezie Loudon | Heath Awatere-Madden |
NEW ZEALAND CHAMPIONSHIP OPEN SOLO PIPING WINNERS | |
NZ Open Piobaireachd | |
Lewis Turrell (MBE) Memorial Trophy | Brendan Eade |
NZ Open March | |
Neil McPhee Challenge Trophy and Medallion | Marion Horsburgh |
NZ Open Strathspey & Reel | |
Charles Stewart Memorial Challenge Shield | Stuart Easton |
NZ Open Hornpipe & Jig | |
City of Invercargill Licensing Trust Tray | Stuart Easton |
Most Points in Open Events | |
Alistair Neil Munro Memorial Quaich | Stuart Easton |
Most Points Runner-Up in Open Events | |
Piping and Dancing Inc Silver Tray | Brendan Eade |
2018 Hawke’s Bay Easter Highland Games Dancing Trophy Winners
- Special Restricted Class Under 10yrs – Lily WILSON
- Special Restricted Class Under 14yrs – Liberty JACKSON
- Erin Clapperton Challenge Cup, Irish Hornpipe 10-12yrs – Zara GLOVER
- Robyn Graham Warne Memorial Trophy, Highland Reel Under 12yrs –HhONh Honor BRAID
- Highland & National Dancers Assn of Victoria Perpetual Trophy, Reel O’Tulloch 12-14yrs – Danielle JOY
- Townrow & Sanko Challenge Cup, Most Points HB competitor Under 12yrs – Emery ATKENSON
- Symons Challenge Cup, Most Points HB competitor 12yrs & Over - Emma CAVANEY
- Jenkins Challenge Cup, Most Points HB competitor Under 18yrs – Emery ATKENSON
- Geoff Dagg Memorial Trophy, Most points Boys 12 & Over – Angus HENDRY
- Francis Seymour memorial Challenge Cup : Most points Boys Under 12 - Sebastian INGLIS
- Julie & Marcia Sparks Challenge Cup, Most Points 6 & Under - Ella MEYS
- Jenkins Challenge Cup, Most Points Under 8 Years – Clara TANNER
- Kendall Reid Cup, Runner Up Under 8 yrs - Ada DELGADO ORO OJEDA
- Glencairn Challenge cup, Most points 8-10yrs – Ruby TANNER
- Shelley Reid Cup, Runner Up 8-10yrs – Willow PRICE
- Hart Printing & Stationery Ltd Challenge cup, Most points 10-12yrs – Zara GLOVER
- McIntosh Family Cup, Runner Up 10-12yrs – Ella WILSON
- Tom Brown Challenge Cup, Most Points 12-14yrs – Danielle JOY
- Kelsey Mortensen Cup, Runner Up 12-14yrs – Zoe FRANCIS
- J Banks Challenge Cup, Most Points 14—16yrs - Zoe FRANCIS
- Adele Swanson Cup, Runner Up 14-16yrs – Brooke KINGSBURY
- Spurdle Bros. Challenge cup, Most Points 16-18yrs – Imogen GRAYSON
- Mitchell Family Cup, Runner up 16-18yrs – Jayna POTTS
- Hastings Master Bakers’ Challenge Cup, Most Points 18 & over – Angus HENDRY
- Adrienne Hill Cup, Runner Up 18 & Over – Chantelle SHATFORD
- S O Garland Shield, Most Points Under 16yrs any one class – Clara TANNE
- Master Showmans Assn Challenge Cup, Most points classes B C D E F G– Imogen GRAYSON
- Pauline Archibald Memorial Trophy, Competitor showing best deportment and presentation in Highland & National Dance attire 12 yrs & Over – Harriet LINTERN
- Mary Wright Memorial Trophy, Most Spirited Performer of Games, any age – Zoe FRANCIS
- Elvira Kennedy Memorial Trophy, Winner Event 1 - North Island Championship Highland Reel - Chantelle SHATFORD
- Founders Trophy, Most Outstanding Competitor over the Games – Imogen GRAYSON
Highland Dancing Results 2018 (45 KB)
New Zealand Open Solo Piping Championship Results (84 KB)
Solo Piping Results 2018 (131 KB)